Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Rehber

İletişim problemi durumunda WiFi üzerinden arama yapma

Geçtiğimiz saatlerden Elazığ merkezli üzücü bir deprem ile karşı karşıya kaldık. Deprem sonrası iletişimde kesintiler ve aksamalar yaşanmaya başladı. Afet ve acil durumlarda iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi için hatları yoğunlaştırmadan, telefon görüşmelerinizi WiFi üzerinden yapabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede baz istasyonu çekmediğinde ya da yoğun olduğunda,Wi-Fi bulunan noktalarda kolaylıkla telefon görüşmeleri yapabilirsiniz.iniz. Aşağıda WiFi üzerinden arama nasıl yapılır kısaca anlatacağım.

Bu özelliği kullanabilmeniz için öncelikle telefonunuzun ‘Wi-Fi arama’ özelliğinin olması gerekiyor. Bu özelliği aktif ettiğinizde görüşmeleriniz ücretsiz değil, şebeke ile aynı ücretleri hattınızdan çekiyor.

Android Logo

Android Cihazlarda WİFİ İle Arama Ayarlarını Aktif Etmek

Öncelikle cihazımızın Ayarlar Menüsüne giriyoruz.

Ardından Samsung Cihazlarda; “Bağlantılar”, Huawei Cihazlarda “Kablosuz bağlantı ve ağlar” menüsüne giriyoruz.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Samsun Cihazlarda; Bağlantılar menüsüne girdikten sonra “WiFi araması” menüsüne girerek bu özelliği açıyorsunuz, açtıktan sonra alt kısımda iki seçenek çıkıyor bu seçeneklerden “Tercih edilen Wi-Fi” seçerek ayarı aktif hale getirmiş oluyorsunuz. Cihazınızın üst kısmında bulunan şebeke kısmında VoWifi ibaresini görebilirsiniz.

Huawei Cihazlarda; “Kablosuz bağlantı ve ağlar” menüsüne girdikten sonra “Mobil ağ” menüsüne giriyoruz. Burada bulunan “Wi-Fi araması” menüsüne girerek Wi-Fi aramasını aktif ediyoruz ve altından bulunan “Mod” menüsünden “Tercih Edilen Wi-Fi” seçerek ayarı aktif hale getirmiş oluyorsunuz. Cihazınızın üst kısmında bulunan şebeke kısmında VoWifi ibaresini görebilirsiniz.

Diğer markaların arayüzlerinde de benzer isimlerle bu menüler bulunacaktır.

Daha sonra cihazınızı uçak moduna alarak, WiFi özelliğini açarak, WiFi üzerinden görüşmelerinizi yapabilirsiniz.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.
iOS logo

IOS Cihazlarda Ayarları Aktif Etmek

Bu ayarı iOS cihazlarımızda aktif edebilmek için öncelikle “Ayarlar” menümüzü açıyoruz. Burada karşımızı çıkan “Hücresel” menüsüne giriyoruz. Bu menüde karşımıza “Wi-Fi ile arama” diye bir seçenek çıkacak. “Etkinleştir” diyerek ayarı aktif hale getirmiş oluyorsunuz.

Ayrıca AFAD tarafından yapılan bu uyarıları dikkate alalım!

Afet ve acil durumlarda iletişimin kesintisiz sürdürülebilmesi hayati önem taşır.

  • Haberleşmelerinizi SMS ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapın.
  • Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının!
  • Telefon görüşmelerinizi kısa tutun.

Ayarları aktif edemeyen ve aktif ederken problemlerle karşılan arkadaşlarımız yorumlar kısmından belirtmesi durumunda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır.

 Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Güzel yarınların kapısını aralayabilmek, ülkece teknolojiyi doğru kullanabilmek adına bu projeyi hayata geçiren ve ayakta tutmaya çalışan kişiyim.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Site İncelemeleri

Site incelemelerimizin ikinci yazısı olan bu yazımızda belki bir çoğunuzun bildiği, sizin için “Google’ da arayayım” sitesini  inceleyeceğiz. Aslında pek incelenecek bir şeyi olmamasına...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.