Gottlieb Daimler ilk motorsiklet patentini aldı.

Alman Gottlieb Daimler İngiltere, Fransa ve Belçika’da Mühendis olarak çalışmaya başlamadan önce silah yapımcısıydı. 1870’li yıllarda Nikolaus Otto ile çalışarak Otto’nun içten yanmalı motorunu geliştirmesine yardım etti. Gottlieb Daimler’in Nicolaus Otto ile bağlantısı doğrudan oldu. Daimler, Nicolaus Otto’nun 1872’de sahip olduğu Deutz Gasmotorenfabrik’in teknik direktörü olarak çalıştı. İlk motosikleti kimin kurduğu konusunda, Nicolaus Otto veya Gottlieb Daimler hakkında bazı tartışmalar var. Daimler çok titiz ve geçinilmesi hiç kolay olmayan bir insandı. Otto ile bir tartışmasından sonra ondan ayrılıp 1882’de Wilhelm Maybach’la (1846-1929) kendi şirketini kurdu. Önce hafif ve yüksek hızlı motorlar yaptıktan sonra 1885’te ilk motosikleti ürettiler.

Gottlieb Daimler 'in ürettiği motora sahip olan araçlardan birisi.
Gottlieb Daimler ‘in ürettiği motora sahip olan araçlardan birisi.

Daimler dört yıl sonra motorlarıyla çalışan dört tekerlekli bir araba yaptı. Daimler motoru güvenilirliği ile ün saldı. 1894’te Paris-Rouen yol yarışına 102 araba başladı ama sadece 15’i yarışı bitirebildi. Hepsinde de Daimler motorları vardı.

Haberlerimizi Instagram üzerinden takip edebilirsiniz.

Otomobil haberlerine gözatmayı unutmayın!

Ne düşünüyorsun?

Anıl Durgun Tarafından Yazıldı

Güzel yarınların kapısını aralayabilmek, ülkece teknolojiyi doğru kullanabilmek adına bu projeyi hayata geçiren ve ayakta tutmaya çalışan kişiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Steve Jobs Ölmedi mi? Komplo Teorisi Gerçek mi?

Miquela Sousa Servet Kazandırdı