Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Gelecek Teknolojileri

OTONOM SÜRÜŞ VE OTONOM SÜRÜŞÜN BEŞ SEVİYESİ

Otonom sürüş, insan müdahalesi olmadan, kendi kendine karar alabilen ve bu kararları uygulayabilen bağımsız araçları ve nakliye sistemlerini ifade eder.

Bu yazımızda günümüzde kendini giderek gösteren otonom sürüş nedir derinlemesine ele alacağız. Otonom sürüşün seviyelerine göz atacağız hangi seviyede bizi neler bekliyor göreceğiz. Teknolojinin hayatımıza kattığı sürücüsüz otomobiller hayatımızda neler değiştirecek bakmak için hemen yazımıza geçelim.

OTONOM SÜRÜŞ NEDİR?

Otonom sürüş, insan müdahalesi olmadan, kendi kendine karar alabilen ve bu kararları uygulayabilen bağımsız araçları ve nakliye sistemlerini ifade eder.

Bu bağlamda 2014 yılı içerisinde SAE (Otomotiv Mühendisleri Topluluğu), tamamen otonom araçlar için çeşitli geliştirme seviyelerini tanımlaması adına J3016 standardını yayınlayarak otonom sürüş için beş farklı seviye belirleyerek bu konuda gelişim süreci için bir yol çizmiştir.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

SEVİYE SIFIR: OTOMASYON YOK

Otonom sürüş seviye 0

Bütün sorumluluğun sürücüde olup, tüm hayatı araç kontrollerinin insan fonksiyonlarına dayandığı durumu içerir. Araçta herhangi bir sensörün yer almadığı, sürücü destek sisteminin de olmadığı durumu kapsar.

Sürücü: Tam kontrole sahiptir.

Aşağıdan “Sonraki” butonunu kullanarak diğer sayfaya geçerek okumaya devam edebilirsiniz.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.
Geri1 / 6
Sayfalar arası ← → (Klavyede bulunan Ok) tuşlarını kullanarak geçebilirsiniz

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.