Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Mobil

Bu Uygulamalar Hayat Kurtarıyor! Deprem Mobil Uygulaması

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde İstanbul Silivri açıkların da artçı olarak başlayan depremler yerini 5.7 şiddetinde bir depreme bırakmıştı ve Ülke gündeminde özellikle GSM Hatlarındaki sıkıntı yer etmiş, GSM şirketleride bu sıkıntıya bir çözüm getirememiş bir açıklama bile yapılmamıştı, peki böyle durumlar için hangi uygulamalar var? sorusunun cevabı konumuzda yer almaktadır.

Biridgefy en tercih edilen Uygulamların başında beliyor.

Biridgefy uygulaması internetsiz çalışmakta ve bu sayede operatörler hizmet vermese bile yakınlarınız ile iletişim kurmanızı sağlamakta. Uygulama internet bağlantısı yerine Bluetooth bağlantısı ile çalışmakta. Bluetooth bağlantısı ile 100 metreye kadar yakın kişilerle iletişim kurabilmektesiniz. Uygulamayı ne kadar kişi kullanırsa bu mesafe o kadar genişlemekte. Cihazlar baz istasyonu görevi görüyor.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Bridgefy’e Kayıt Olmak ve İndirmek İçin Tıklayın.

TAMP Kapsamındaki Toplanma Bölgelerini biliyor musunuz?

Bu alanlar, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki 81 ilin İl Afet Müdahale Planında belirtiliyor. Toplanma alanını öğrenmek isteyen vatandaşlar, daha önce kurumlara başvuruyordu. 

AFAD‘ın, afet ve acil durum toplanma alanlarını e-Devlet’e taşımasıyla birlikte, vatandaşlar bu bilgiye anında ulaşabiliyor. 

Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin 984 toplanma alanı var

Toplanma alanları, Türkiye Afet Müdahale Planı’nda (TAMP) yer alan diğer bazı kavramlarla karıştırılabiliyor. 

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Barınma alanı ve tahliye alanı kavramları, günlük hayatta toplanma alanı kavramı yerine yanlış şekilde kullanılabiliyor. Afet ve acil durum toplanma alanı, afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanları ifade ediyor.

Bu alanlar, vatandaşların hızla bir araya gelmesi ve bir süre beklemesi için seçiliyor. Buna göre İstanbul‘da 2 bin 864, Türkiye genelinde 15 bin 984 toplanma alanı bulunuyor.

Toplanma alanları nasıl belirleniyor?

Her açık ya da boş alan, toplanma alanı olmaya uygun nitelik taşımıyor. Toplanma alanları belirlenirken çeşitli kriterler bir arada değerlendiriliyor.

Her bir kriterin önemi ağırlıklı olarak hesap ediliyor ve kriterleri karşılama durumuna göre o yerin toplanma alanı olup olamayacağı tespit ediliyor.

Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini, bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor.

Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

AFAD Tarafından Geliştirilen Deprem Mobil Uygulaması

”Uygulama, Türkiye Deprem Veri Merkezi’nden alınan verileri kullanılarak yapılan deprem çözümlerini kullanıcılara sunmaktadır.
“Dünyadan Depremler” bölümünde CSEM ve USGS’ den alınan bilgiler görüntülenebilmektedir.
Mobil uygulamadaki toplam kullanıcı sayısı, 137.000 kişidir.
Uygulama, İngilizce dil seçeneğine sahiptir.
Görme engellilere yönelik özellikleri de barındırmaktadır.
Kullanıcılar, uygulama içerisinde yer alan “Depremi Hissettiniz mi?” bölümünü kullanarak bulundukları alanda 4.0 veya daha fazla büyüklükte deprem olduğunda, deprem anında hissettikleri bilgileri ve fotoğrafları AFAD ile paylaşabilmektedirler.”

Maalesef Doğal Afetler Dünyanın tabii bir dengesi ve kanunu olduğu için bizler sadece önlem alabiliyoruz. Umarım Ülkemizde bilinçli nesiller yetiştirerek Dünya’da örnek teşkil eden bir Ülke haline geliriz.

Yazar

Teknoloji, Oyun ve Linux Dünyasına İlgi duyan, Özgür Yazılım ve Programlama ile ilgilenen Yazmayı ve Okumayı seven birisi, ÖYAKDER Derneği Toplumsal Üyesi Mozilla’da geliştirici, Tech Dergi’de 2019’dan beri yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.