Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

İnceleme

Çok Daha Hızlı! Firefox Quantum Developer Edition

Günümüzde tarayıcılar özellikle bilgisayarlar için çok önemli bir yer teşkil ediyor. Bu durum mobil cihazlar için bu kadar da önemli olmaya biliyor. Fakat Firefox bunada herşeye olduğu kadar önem vermekte. Hangi tarayıcıyı tercih etsem konusun da fikir ayrılıkları da var tabii, Burada Mozilla devreye girerek yine bir ilke imza atıyor. Bu zamana kadar hem geliştiriciler, hemde standart kullanıcılar için bir arada olan bu şekilde düşünülmüş bir tarayıcı hiç yapılmamıştı. Burada Mozilla yine farkını götermiş durumda. Firefox Quantum Tarayıcısı özel olarak Mozilla tarafından geliştiriciler ve standart kullanıcılar için sunulmuş şimdi sizlerle Firefox Quantum’u bir tanıyalım.

Firefox Quantum Rust programlama dilinde yazılmış, en son yenilikleri içeren bir CSS motoruna sahip ve bariz bir şekilde hızlı. Mozilla Firefox’un standart sürümüne göre 2 kat daha hızlı çalışan ve %30 daha az bellek tüketen bir tarayıcı olmasının yanında ekran görüntüsü almaya izin vermesi, yer imlerini Pocket’a kaydetme seçeneği sunması, reklamları ve izleyicileri engellemesi (Sayfaların %44’e kadar daha hızlı yüklenmesini sağlıyor.) ve gezdiğiniz sayfalara ilişkin reklamların karşınıza çıkması engelliyor. Cihazlar arası senkronizasyonu açılan sekmeler ve yer imleri ile dikkat çeken yeni nesil web tarayıcı Firefox Quantum, Google Chrome’a kıyasla sayfaları çok daha hızlı açıyor.

Şimdi Mozilla’nın Firefox Quantum’u Nasıl özelliklerle donattığına bir bakalım.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Firefox Geliştirici Araçları.

”Sadece konsol kullanıyor musunuz? JavaScript kodunuzda hata ayıklamak için giriş yapın, İtiraf etmek sorun değil. Konsol kullanma, günlük kolay ve kullanışlı, ancak sınırlamaları var, Şeyleri olduğu gibi yakalamak ya da tam olarak nerede kırıldığını görmek için kodun derinliklerine dalmak harika değildir. Bunu yapmak için tam özellikli bir hata ayıklayıcıya ihtiyacınız olacak, Firefox hata ayıklayıcısı bozuk kodu değerlendirmek ve onarmak için kapsamlı araçlara sahiptir. Temel bilgileri öğrendikten sonra bir hata ayıklayıcı kullanmanın sadece hızlı ve kolay olmadığını, ancak sizi saatlerce süren hayal kırıklığından ve potansiyel ‘bang-head-on-desk’ oturumlarından kurtarabileceğini göreceksiniz. Basit bir yapılacaklar uygulamasında hata ayıklayarak Firefox hata Ayıklayıcısının temellerini öğreneceğiz. Takip etmek için Firefox’a ihtiyacınız olacak. Firefox yok mu? Firefox Geliştirici sürümüne göz atın.” (Çeviri Tarafımca Yapılmıştır.)

Yenilenen CSS Grid’de ustalaş.

Firefox, CSS Grid ile bizlere tamamen tasarım yapmak için özel olarak geliştirilmiş araçları içeren tek tarayıcı. Bu araçlarla grid’i görselleştirebilir, ilgili alan adlarını görebilir, dönüşümleri ön izleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsin.

(CSS Grid resmi tanıtım.)

Şık ve Kullanışlı Şekil Editörü.

Firefox Geliştirici Araçlarında artık yepyeni bir şekil editörü bizleri bekliyor ”shape-outside ve clip-path’‘ şekillerine ince ayar yapmak için deneme yanılmaya gerek kalmadı. Görsel bir editörle düzenlemelerini yapabilirsin.

(Şekil editörü resmi tanıtım.)

Daha Hızlı Yazı tipleri panelini keşfedin.

Firefox geliştirici araçlarına yeni eklenen yazı tipleri paneli, geliştiricilerin sayfadaki bir öğede kullanılan yazı tipleriyle ilgili tüm bilgilere kolayca ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca yazı tipi kaynağı, ağırlığı, stili gibi önemli bilgileri de içeriyor, Uzun zamandır beklenilen bu özellik yeni geliştirmeler ile çok daha kullanışlı gözüküyo

Yazı Tipi Paneli Resmi tanıtım.

Bu Üstün ve Performanslı özellikleri ile yenilenen Firefox’da yerinizi almak için acele etmelisiniz diye düşünüyorum.

Sizde CSS ve diğer geliştirici araçlarına merak duyuyorsanız. Mozilla’nın geliştirici ekibinde yerinizi alabilir, Dünya için faydalı bu tarayıcıya destek olabilir, Bağış yapabilir, veya katkıda buluna bilirsiniz.

Geliştirici olmak hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

Firefox Beta Sürümleri için tıklayın.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Firefox Mobile için tıklayın.

Yazar

Teknoloji, Oyun ve Linux Dünyasına İlgi duyan, Özgür Yazılım ve Programlama ile ilgilenen Yazmayı ve Okumayı seven birisi, ÖYAKDER Derneği Toplumsal Üyesi Mozilla’da geliştirici, Tech Dergi’de 2019’dan beri yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Genel

Çok sevilen Firefox web tarayıcısının arkasındaki kuruluş olan Mozilla, bir süredir VPN hizmeti üzerinde çalışmalar yürütüyordu. Rakibi olan Opera‘nın tarayıcılarında gömülü bulunan paketlenmiş VPN...

Genel

Yeni Bir Tarayıcı Hazırlayan Mozilla Pes Etmiyor! Mozilla 2014 yılında birçok kullanıcı kaybetti. Bunların sebeplerinin başında gelen ise, çok yavaş bağlanması ve upload etmesiydi....

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.