Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Gelecek Teknolojileri

NASA yeni nesil astronot giysilerini görücüye çıkardı

NASA, Ay’a tekrar insanlı sefer düzenlemeyi hedefledi. ARTEMIS görevinde kullanılacak olan yeni nesil astronot giysileri tanıtıldı.

NASA tanıtım etkinliğinde “Araç Dışı Hareket Keşif Ünitesi” (xEMU) ve “Orion Personel Kurtarma Sistemi” (OCSS) adları verilen uzay giysisi prototipleri görücüye çıkarıldı.
Daha önce NASA’nın Apollo görevi için geliştirdiği ve günümüzde halen kullanılmaya devam edilen “Araç Dışı Hareket Ünitesi”nin (EMU) inovatif hali olan xEMU’nun yüzey keşif faaliyetlerinde ve uzay yürüyüşlerinde kullanılması planlanıyor.

Orion Giysisi

Orion uzay mekiklerinde kullanılmak üzere tasarlanmakta olup acil durum giysisi görevini üstlenmekte OCSS’nin ise fırlatış gününde, Ay yakınındaki risk teşkil eden uçuşlarda ve Dünya’ya dönüş aşamasında araç içinde astronotları olası bir tehlikeden korumayı üstleniyor.

Artemis Görevi

NASA, Artemis görevini 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi planlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulması hedefleniyor ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi planlanıyor.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Merhaba Ben Tolgahan, 20 Yaşında Yönetim Bilişim Sistemleri(MIS) öğrencisiyim. Sanat,Spor ve Teknoloji alanları oldukça ilgimi çekmekte. Önce ki iş tecrübelerimde organizasyon firmalarında çalışma fırsatı bularak çeşitli defileler ve sergilerde yer alma fırsatı buldum. Artık Tech Dergisi ile sizde bu fırsatı bulacaksınız.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Gelecek Teknolojileri

Türkiye, yerli araç sonrasında uzay yolunda da büyük ilerlemeler kaydediyor. Türkiye’nin ilk milli haberleşme uydusunu yapan ve uzaya göndermek için son testlerini gerçekleştiriyor. 400...

Genel

NASA’nın 8 yıldır düzenlediği “Space App” etkinliğinin Ankara’da ,ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu organizasyonunda BTK ev sahipliğinde başladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.