Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Yayaları Görmeden Önce Sürücüyü Uyaran Android Auto Uygulaması, Viziblezone !

Günümüzde bir çok otomobil üreticileri yaya güvenliği için çeşitli Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Bu çalışmaların başında AEB sistemleri geliyor. Bu sistemler kritik durumları önceden fark edip sürücüyü uyararak kazalardan kaçınmaya yardımcı olurlar. Kaçınılmayacak çarpışmalarda ise çarpma hızını düşürerek çarpışmanın şiddetini azaltırlar.

Çoğu AEB sistemi, arabanın önünde bulunan radar, stereo kamera ve lidar bazlı teknoloji kullanır. Bu teknolojilerden elde edilen veriler ile aracın kendi seyahat hızı, gidiş yönü gibi verilerin harmanlanarak kritik bir durumun meydana gelip gelmeyeceği belirlenir. Bu belirlemelere göre eğer çarpışma beklenmiyorsa sadece sürücü uyarılarak çarpışmadan kaçınılır. Eğer çarpışma kaçınılmazsa sistem frenleme yapar.

Viziblezone Nasıl Çalışıyor?

Viziblezone adlı şirket, kullanılan ve geliştirilmeye devam edilen AEB sistemlerinden daha akıllı, işlevsel ve maliyeti daha düşük olan bir sistem geliştirdi. Bu sistem herhangi bir kamera veya radar sistemi kullanmıyor. Sistem, yaya telefonlarında ve araçlarda kullanılan Android Auto ile yapay zekayı kullanıyor.

Şirket, üçüncü taraf ürünlere takılabilen bir SDK sağlayarak hem araç içi hem de yaya telefonlarının şirketin navigasyon sistemine entegresini gerçekleştirecek. Yaya telefonlarından alınan konum verileri eş zamanlı olarak Viziblezone veri tabanında bulunacak. Böylece Android Auto, bu sistemi kullanan yayaları her daim sistemden takip etmiş olacak. Olası durumda yayanın konumu belli olduğu için sürücü önceden uyarılarak kaza önlenmiş olacak.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Her şey iyi hoş ancak her yaya bu uygulamayı yüklemeyi kabul edecek mi? Zira sürekli yaya telefonlarından veri alınması ortaya büyük bir gizlilik sorunu çıkartıyor. Gizlilik sorununu önemsemezseniz bile Viziblezone uygulaması sürekli arka planda çalışacağından dolayı ekstra güç tüketimi ortaya çıkacak. Bunun sonucunda batarya ömrünün olumsuz etkileneceği söyleniyor.

Viziblezone, günümüz otomobillerinde bulunan mevcut kamera tabanlı güvenlik çözümlerinden daha hızlı çalışabilir, ancak şu anda kullanılan araç içi altyapılar rastgele yaya telefonlarından gelen büyük verileri izleyebilecek durumda değiller. Yani elde edilen bu büyük verileri günümüz araçları izlemeye dayanamaz.

Sistemin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için Viziblezone‘un sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Genel

Güvenlik araştırmacıları, Microsoft Office belgelerini kullanarak Orta Doğu ülkelerini hedefleyen ve JhoneRAT olarak adlandırdıkları bir virüs keşfettiler. Virüsün gizlenmek için Google Drive gibi güvenilir...

Mobil

Apple Güvenlik Adına Yeni Adım Attı Apple Güvenlik Adına Yeni Adım Attı işte o adım; Apple, mesajlaşmaların gizliliğine güvenen Signal uygulamasının geliştiricisini kendi güvenliği üzerine...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.