Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Powerbank Satışı Telefonları Geçti!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 2017 yılında ülkemizde ortalama 20 milyon powerbank ithalatı yapılmış. 

Ülkemizde telefon kullanım oranı geçen yıl %87′nin üzerindeydi. Telefon kullanımı bu kadar artmış olması ve sektörün sürekli gelişmesinden dolayı ülkemizde günlük telefon kullanım ortalaması 6-7 saat. Bu kadar uzun saat kullanım sonucu telefonların şarjları bitiyor. Günü çıkaramayan telefonlar ve her zaman priz ve şarj aleti taşıyamadığımız durumlarda Powerbank’ler devreye giriyor. 2200 mAh‘den başlayıp 40000 mAh‘e kadar büyük enerjili boyutlarda, içinde Li-on batarya bulunan bu kutular çoğu kişinin ihtiyacı haline gelmiş durumda.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre ülkemizde Powerbank kullanımı oldukça fazla. 2017 yılı içinde yaklaşık 14 milyon telefon ithalatına karşılık, geçen yıl powerbank ithalatı 19.6 milyon. Bu sayı oldukça fazla ve telefon ithalatının neredeyse bir buçuk katı fazla. Bu ithalata ise 76 milyon dolar harcama yapıldığı söyleniyor.

Yani birim başına düşen ortalama fiyat 15 Türk Lirası.  Durum böyle iken 10.000 ila 20.000 mah‘lik bir powerbank almak isteyen kişiler 50-60 TL gibi bir fiyat ödüyor. Bu fiyatta ortalama fiyatın 3-4 katı kâr demek oluyor.

Yabancı sitelerden de alışveriş ile toptan alım-satım yapmakta Çin pazarında ki fiyatları iyice geriletiyor. Çin de fiyatlar iyice gerileyince teknolojik promosyon ürünü “2000 mAh’lik powerbank” oldu.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Araştırma şirketi Visiongain’in raporuna göre powerbank’ların dünya pazarında ki ivmesi 2017 yılı itibariyle oldukça yüksek. Geçtiğimiz yıl 15.1 Milyar Dolar büyüklüğünde pazara sahip olan powerbank piyasası ülkemizde ki fiyatın neredeyse %96 katı kadar daha fazla. Önümüzde ki 3-4 yıl içinde daha da büyümesi beklenen bu küresel pazar 3-4 yıl sonunda 29.5 Milyar Dolar seviyelerine çıkacağı söyleniyor.

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Genel

Son yıllarda adını Fortnite ile duyurmuş, kısa zamanda Steam’in en büyük rakibi haline gelmiş Epic Games Store, bahar indirimlerine başladı. Her hafta, her ay...

Genel

Dünyanın sayılı üretici markalarından olan ADATA, yüksek performanslı DRAM modülü, NAND Flash depolama birimleri ve mobil aksesuar ürünleri üretiyor. Aynı zamanda ADATA Technology, XPG...

Otomobil

Tesla Motors CEO’su Elon Musk İlk Mağazayı Açıkladı! Bu kanıya Elon Musk’ın şahsi web sitesi üzerinden ve LinkedIn üzerinden verdiği iş ilanları aracılığı ile...

Mobil

2018 yılının başından beri Instagram’a gelmesi bekenen “görüntülü konuşma” özelliği dün yapılan konferans ile tanıtıldı ardından  aktif hale geldi. Geldi gelmesine de insanlar nasıl...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.