Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Modaya Önem Veren TikTok Rakibi: YANDEX SLOY

Yandex kısa video pazarına girdi. Rus teknoloji devi Yandex, Sloy adında bir TikTok rakibi başlattı. Uygulama artırılmış gerçeklik (AR) efektleri ve arka plan müziği ile 90 saniyelik videolar oluşturmanıza olanak sağlayacak.

Sloy, kapalı testi 2019 yılının Haziran ayında başladı ve Ekim ayında sona erdi. Testlere 3000 kullanıcı ile birlikte stil ve moda dünyasının önde lider isimlerinden blogcu 100 kişilik ekip katılarak destek verdi.

Sloy geliştiricelerinden Ekaterina Slyadneva; bu yaklaşım sayesinde moda uygulaması ile bir topluluk oluşturmayı düşünen insanların uygulamada aradığı özellikleri, daha çok nelere ihtiyaç duyduklarını öğrenerek, daha gelişmiş kamera özellikleri ve düzenleme kabiliyetlerinin artması için ihtiyaç duyulan efektler ve sayaçları geliştirmemize yardımcı oldu diyor.

Sloy’un ana içeriği çeşitli türlerdeki moda ve stillere dayalı kısa videolar: Yerleşik efektler, maskeler, müzik parçaları ve video düzenleme modları ile kullanıcılara video çekerek düzenleme ve yayımlama imkanı sunuyor. Her kullanıcın kişisel bir yayın hesabı olacak ve favori yayıncıların kanallarına abone olup videolarını beğenip paylaşabilecek.

Artırılmış gerçeklik “AR” teknolojisi sayesinde ne giydiğinizi bilecek çevredeki kıyafetleri tanıyabilecek ve bunları kaydedip bir arşiv yapma ileride dönüp bakabilme imkanı sağlayacak. İnsanları çoğumuzun derdi olan özellikle unutkanlığımız fazlaysa “nerede görmüştüm ben bunu” derdinden kurtulacak gibi görünüyor.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Sloy CEO’su Daniel Trabun; “Gelecekte artırılmış gerçeklik insanların hayatını tamamen şekillendirecek. İnsanlar telefonlarını kullanırken dış dünya ile etkileşim kurarak resimleri toplayacak ve bilgiye daha çabuk ulaşabilecek. Artırılmış gerçeklik uygulamaları ile çalışmak isteyen markalar için yeni bir pazar oluşturacak.” açıklamalarında bulundu.

Bu uygulama e-ticaret ve sanal mağazalara da yeni bir dönem getirecek gibi duruyor. Artık bir kıyafetin nerede olduğu ve fiyatı gibi bilgilere sadece kamerayı tutarak ulaşabilmek insanı heyecanlandırıyor.

Yandex uygulamanın ‘giyim tanıma AI’sini geliştirirken, AR filtreleri yüz AR’sı üzerinde çalışan Belarus merkezli bir şirket olan Banuba tarafından üretilmektedir.

Uygulama şuanda Rusya’daki moda ve stil meraklılarını hedefliyor ve iOS platformunda hizmet veriyor. Küresel bir pazara açılıp Android kullanıcılarına da hizmeti sağlamak için 2020 yılını hedefliyor.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Diğer haberlerimize ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın!

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Oyun

İstila, ilk Türk yapımı hayatta kalma oyunu ile amansız bir mücadeleye giriyoruz. Günümüzün en popüler oyunlarının konusu bildiğiniz üzere hayatta kalmak. İstila ile bizlerde...

Genel

Teknolojinin gelişmesi ile kullanıcıların ihtiyaçları her geçen gün değişiyor ancak uzun süredir değişmeyen yegane ihtiyaç cihazların batarya ömrü. Purdue Üniversitesi araştırma ekibi bataryaların şarj hızı ve...

Otomobil

Projenin planlandığı gibi ilerlediğini, 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında yerli otomobil i yollarda görebileceğimizi belirtti. Varank,...

Genel

Harita Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen çevrim içi harita uygulaması Atlas artık kullanıma hazır. Türkiye ve Dünya bölgelerini Google maps ve Yandex haritalar gibi gösterebilen...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.