Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Gelecek Teknolojileri

Microsoft’ tan Yeni Katlanabilir Cihaz Patenti Ortaya Çıktı!

Microsoft

Katlanabilir cihazlar son zamanlarda büyük ilgi konusu.Teknoloji şirketleri, bu tasarım modeli için sıkı bir rekabet içerisindeler.

Ortaya çıkan bir patente göre Microsoft, bir çeşit katlanabilir cihaz üzerinde çalışıyor. Cihazın nasıl görüneceğine dair fikirler veren ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’den bir takım tasarımlar mevcut.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Yayımlanan bu görsellere bakacak olursak, katlanabilirlik ön planda tutulmuş. Bununla birlikte görsele ve söylentilere göre katlanabilir ekranın tamamı, Windows 10 ile çalışan bir dizüstü bilgisayar olacağı yönünde.

Tasarımsal olarak alt kısım yüksek ihtimalle hem dokunmatik bir klavye hemde isteğe göre farklı işlevlerde kullanılabilecek ve her şeye dönüşebileceğini varsaydığımız bir ekrandan oluşacak.

Dış İskelet Menteşesi
Dış İskelet Menteşesi

Ayrıca patente göre ekranın katlanabilen bölümü “Dış İskelet Menteşesi” olarak adlandırılan iki menteşe mekanizmasından oluşuyor. Microsoft, bu özel menteşe mekanizmalarını kullanarak, katlanabilir ekranın dönüşleri boyunca, ekranı nötr bir ortamda tutmanın teknik problemini çözeceğinden emin görünüyor.

Bunların yanı sıra ortaya çıkan patentte, potansiyel kullanımlar hakkında çok fazla ayrıntıya girilmiyor. Ancak işlemciler ve depolama gibi dizüstü bilgisayar bileşenlerinden ayrıca bahsediliyor.

Microsoft’un en az on yıldır cihazları katlamayı düşündüğünü biliyoruz. Dolayısıyla ortaya çıkan bu patent, rakip üreticilere ve kullanıcılara sürpriz olmadı. Microsoft’a ait ortaya çıkan önceki patentlerde olduğu gibi bu patentin de mutlaka gerçek bir ürüne dönüşmesi beklenmiyor. Ancak Microsoft’un bu tasarım modelini yakından takip ettiği ve bir takım planlar yaptığı aşikar.

Diğer haberlerimize buradan da ulaşabilirsiniz!

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Genel

Microsoft, geçtiğimiz yıl çift ekranlı Surface Duo ve Surface Neo‘yu tanıtmıştı. Şirket bugün Surface Duo için bir önizleme SDK’sı yayınladı. Yayınlanan bu SDK ile...

Genel

Bill Gates tarafından kurulan dünyanın dev yazılım şirketi Microsoft, rakipler Google, Apple ve Samsung gibi akıllı kumaş pazarına girmeye hazırlanıyor. Şirketin geçtiğimiz günlerde akıllı...

Gelecek Teknolojileri

New York’ta gerçekleşen büyük Ekim ayı etkinliğinde çok fazla rivayet edilen hatta bununla ilgili ortaya çıkan patentlerden sonra çift ekranlı dizüstü bilgisayar olan Microsoft...

Oyun

Günümüz teknolojisi ile hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde son zamanlarda baya popüler hale gelen Minecraft bu sefer karşımıza farklı bir yenilikle geliyor. Hatırlarsanız 2015...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.