Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Microsoft, Surface Duo için Önizleme SDK’sını Yayınladı!

Microsoft, geçtiğimiz yıl çift ekranlı Surface Duo ve Surface Neo‘yu tanıtmıştı. Şirket bugün Surface Duo için bir önizleme SDK’sı yayınladı. Yayınlanan bu SDK ile geliştiriciler artık her iki ekrandan da yararlanan uygulamalar üzerine çalışmaya başlayabilirler.

Duo, Android ile çalışacağından dolayı, Google’ın tüm olağan uygulama ve hizmetlerinden faydalanacak. Ayrıca Duo için uygulama geliştirmek tipik bir Android uygulaması geliştirmekten farklı olmayacağından geliştiriciler için büyük kolaylık sağlanacak. Hatta Microsoft, menteşe sensörüne, DisplayMask API‘sine ve diğer cihaz özelliklerine erişmek için de ayrıca yerel Java API‘lerini sunacak.

Android Studio emülatörü, Microsoft tarafından sunulan Surface Duo görüntüsüne yakın zamanda sahip olacak. Bu sayede geliştiriciler Duo uygulamalarını test etmek için ayrıca özel araçlar kullanmamış olacak ve Duo uygulamalarının çıkışına hız katmış olacak.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Microsoft, bir blog sayfasında Duo için geliştirilen uygulamaların; ” Varsayılan uygulamanız tek bir ekranı kaplayacak şekilde çalışacak. Ancak kullanıcılar, çift portre veya çift yatay düzlemde iken uygulamayı her iki ekranı da kaplayacak şekilde genişletebilir seçeneğine sahip olabilecek.” şekilde çalışacağını ayrıca belirtti.

Microsoft‘un çift ekranlar için arıca web API‘leri oluşturduğunu biliyoruz. Bu nedenle çift aşamalı web uygulamalarının ikinci ekranı daha verimli kullanacağı şimdiden kendini belli ediyor. Ayrıca Microsoft, blog gönderisinin sonunda; ” Yakında tarayıcının önizleme yapılarında bu özellikleri deneysel bir şekilde uygulanmasını bekliyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Surface Duo

Surface Duo Yazılımı Nasıl Çalışıyor?

Duo yazılımının gerçek hayatta nasıl çalışacağını Jonas Daehnert Twitter üzerinden paylaştı.

Twitter hesabımızı takip etmeyi unutmayın!

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Oturum aç

Bir cevap bırakın

Benzer İçerikler

Genel

Bill Gates tarafından kurulan dünyanın dev yazılım şirketi Microsoft, rakipler Google, Apple ve Samsung gibi akıllı kumaş pazarına girmeye hazırlanıyor. Şirketin geçtiğimiz günlerde akıllı...

Gelecek Teknolojileri

New York’ta gerçekleşen büyük Ekim ayı etkinliğinde çok fazla rivayet edilen hatta bununla ilgili ortaya çıkan patentlerden sonra çift ekranlı dizüstü bilgisayar olan Microsoft...

Gelecek Teknolojileri

Microsoft Katlanabilir cihazlar son zamanlarda büyük ilgi konusu.Teknoloji şirketleri, bu tasarım modeli için sıkı bir rekabet içerisindeler. Ortaya çıkan bir patente göre Microsoft, bir...

Oyun

Günümüz teknolojisi ile hem Türkiye’de hem de diğer ülkelerde son zamanlarda baya popüler hale gelen Minecraft bu sefer karşımıza farklı bir yenilikle geliyor. Hatırlarsanız 2015...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.