Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

İşlemci Markası MediaTek 5G Yonga Setlerini Hazırlıyor

Dünyanın önde gelen çipset üretici markalarından MediaTek, 5G yonga setleri hazırlamaya başladı.

Üst seviye ARM Cortex-A77 çekirdekleri kullanan MediaTek, yonga setlerinin yanı sıra alt segment olarak da Cortex-A76 çekirdekli işlemciler hazırlıyor.

mediatek 5g

5G teknolojisine yavaş yavaş geçiliyor. Tam anlamıyla faaliyete geçmeyen bu teknoloji için yonga tasarımı yapan şirketler yoğun rekabete girmiş durumda. İçinde Huawei, Qualcomm, Samsung, MediaTek gibi tasarımcıların da bulunduğu birçok dev şirket 5G yonga setlerini piyasaya sunmak için yarışıyor. Üst seviyelere olduğu kadar alt seviyelere de, maliyetsiz veya uygun fiyatlı 5G teknolojisini sunmaya önem gösteriyorlar.

MediaTek 5G Üzerinde Rekabeti Arttırıyor

MediaTek alt seviyelere hitap edecek 5G yonga setleri için çalışmalarında sonda yaklaştı. Şirket, Helio M70 modemini kullanacak olan yeni yonga setinin Cortex-A76 çekirdeklerinden oluşacağı ifade etti.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Tasarlanan yonga setlerini önceliği yüksek performans ve verimli enerji olacak. 7nm üretim sürecinde olan yeni yonga seti 300$ ve altındaki telefonlarda kullanılması hedefleniyor. Hedeflenen segmentler için bu teknolojinin kullanılması MediaTek açısından rekabeti arttıracak ve marka avantaj elde etmiş olacak.

medaitek

Yonga setinin ne zaman piyasaya sunulacağı belli değil ancak Xiaomi‘nin Redmi modeli telefonlarında bu yonga setini kullanılacağa belirtiliyor. Yani bu yıl sonuna kadar MediaTek’in yeni yonga setlerini yeni cihazlarda görmemiz muhtemel.

Diğer haberlerimize daha hızlı ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın!

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Gelecek Teknolojileri

Telefonlar için kısa süre önce çipler üretmeye başlayan Tedia Tek kısa süre içerisinde büyük bir çipset üreticisi haline geldi.İlk 64-bit çipsetini çıkarmasının ardından yeni...

Donanım

Bugüne kadar teknoloji devi Samsung Türkiye’de piyasaya sürülen telefonlarda Exynos, diğer ülkelerde Snapdragon işlemci kullanırdı. Önümüzdeki dönemlerde Samsung telefonlarında MediaTek işlemci kullanmaya başlayabilir. Yeni...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.