Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

iOS 9 da yeni neler var?

Dün gerçekleşen Apple’ ın her sene düzenli olarak yaptığı WWDC ‘de iOS9 tanıtıldı, yeni olarak bizlere neler tanıttılar, nelerle karşılacağız, bunların hepsini tek bir yazı üzerinden sizlere sunmak istiyoruz. Apple bu sene birçok yenilikle karşımıza çıkacak, bu yeniliklerden bizimle alakalı olan yani bizim işimize yarayacak kısımlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız.
apple ios 9
 
[divider]iOS 9 Hangi Cihazlara Gelecek[/divider] Apple, iOS 9 güncellemesini iPhone 4S ve üzerindeki modelleri kullanan kullanıcılara sunacak. iPad 2 ve iPad Mini sonrasını destekleyecek. iPod’ da 5.Jenerasyon ve üzerindeki modellerine gelecek.
[divider]iOS 9′ un Performansı Nasıl?[/divider] Bildiğiniz gibi, gelen her güncelleme yeni özelliklerin yanı sıra daha stabil ve daha fazla performans sağlamak amacıyla geliyor. iPhone 4S ve iPad 2′ ye gelecek olan güncellemenin performans ve stabilite olarak daha iyi olacağını söyleyebiliriz. Şuanda tam henüz kullanıma çıkmamasından dolayı kesin olarak bir şey söyleyemesek de görünüşe göre performans da düzelmeler ve artışlar olacaktır.
[divider]iOS 9 Kullanıcılara Daha Ne Getirecek?[/divider] iOS 9 ile Apple’ ın mobil asistanı olan [highlight color=#dd3333 ]Siri[/highlight] de güncellenecek ve daha renkli daha akıllı bir siri gelecek, konuşmalarınızı daha iyi algılayabilen, daha kesin sonuçları karşımıza çıkartan siri bu güncellemeyle %40 a yakın daha fazla performans ve hız kazanacak. Sizi daha iyi tanıyan Siri ile konumunuzu algılayarak eve gittiğinide yapmayı unutmamanız gereken notları bildirerek eve geldiğinizde Siri tarafından hatırlatılacak.
iOS 9′ da gelecek olan bir yeni uygulama ise[highlight color=#dd3333 ]Homekit[/highlight], bu uygulama ssayesinde akıllı evlerinizde ışıkların ve diğer akıllı sistemlerin kontrolünü sağlayabileckesiniz.
Apple Maps’ e gelecek olan [highlight color=#dd3333 ]Transit[/highlight] özelliği, iOS9 ile gelcek olan bir diğer özellik ise Maps’ e geliyor. Bu özellik sayesinde Apple Maps’ e toplu taşıma araçlarının sefer saatlerini vs. görebileceksiniz.
[highlight color=#dd3333 ]Apple Music[/highlight] ise iOS 9 da gelecke olan bir diğer yenilik, bu uygulama iOS ‘un yeni müzik servisi olacak, Spotify ve Deezer benzeri bir kullanımı olacak olan Apple Music kullanıcıları çok fazla heycanlandırmış durumda.
Diğer özellikler ise şu şekilde olacak, [highlight color=#dd3333 ]Apple News[/highlight] bu uygulama bir haber uygulaması olarak karşımıza çıkacak. İlgi alanlarınıza göre birçok haberi anlık olarak görebileceksiniz. [highlight color=#dd3333 ]Apple Notlar[/highlight] ise pek tabiki not tutmanıza yarayacak bir uygulama fakat, bu yeni Apple Notlar da bu biraz daha değişiyor ve notlarınıza çizim ve görsel ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca diğer Apple cihazlarından notlarınızı görebilecek ve düzenleyebileceksiniz. Bir diğer gelecek özellik ise [highlight color=#dd3333 ]Split Screen (Ekran Bölme)[/highlight] Adından da analayacağımız gibi artık bu özellik iOS 9 la Apple cihazlarına geliyor, bu özellik ne oluyor diyorsanız ekranınızda aynı anda 2 uygulamayı açarak kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Fakat şöyle bir durum varki ne yazık ki bu özellik iPad Air, iPad Air 2, iPad Mini 2 ve iPad Mini 3’ e gelecek. Diğer özellikler ise şu şekilde. [highlight color=#dd3333 ]Güç Tasarrufu özelliği, Apple Pay ve Spotlight[/highlight] bu özellikler zaten genel olarka bildiğimiz için anlatmaya gerek duymadık.
[divider]Peki iOS 9 Ne zaman Yayınlacak?[/divider] iOS 9 şuanda sadece Geliştiriciler için Beta olarak dağıtılmaya başlandı. Temmuz ayında ise iOS 9 Beta sürümü tüm kullanıcılar için indirilebilir olacak. Tam sürüm olarak dağıtılması ise Kasım ayına yakın olabileceğini düşünüyoruz. Peki iOS 9 için kaç GB alana ihtiyacımız var diyorsanız cihazınızda iOS 9 uygulamasını alabilmek için Minimum 5 GB boş alan bulunması gerekiyor. iOS 9 Cihazlarımızda ise sadeec 1.3 GB yer kaplayacak!
Daha yeni bilgiler elimize ulaştıkca siz değerli takipçilerimize bildirmeye devam edeceğiz!
 
 
 

Güzel yarınların kapısını aralayabilmek, ülkece teknolojiyi doğru kullanabilmek adına bu projeyi hayata geçiren ve ayakta tutmaya çalışan kişiyim.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Mobil

WWDC 15 etkinliğinde iOS 9 Beta yayınlanmasının ardından birçok uygulama , iOS9 için güncellemeler yapmaya başladı. Bu uygulamalar arasında WhastApp da var, peki neden...

Genel

Her yıl olduğu gibi bu yılda Apple Worldwide Developers Conference etkinliğini düzenliyor. San Francisco da yapılan etkinlik bugün saat 19.15 De başlayacak. Bu etkinliği...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.