Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Instagram Yeni Uygulamasını Duyurdu: Threads

2010 yılında kurulan ve 2012’de Facebook tarafından satın alınan sosyal medya uygulaması Instagram’ın yeni uygulaması olan Threads duyuruldu.

Facebook’un, 2012 yıllarında popülaritesini kaybedeceğini anlamış ve fotoğraf paylaşım ağı olan Instagram uygulamasını satın almıştı. Facebook şirketi iki yıl sonra ise Whatsapp‘ı da bünyesine kattı.

2014 yılında bu üç sosyal medya uygulamasıyla yola devam eden Facebook, o dönem –2011’de kurulmasına rağmen– popülerlik kazanmaya başlayan SnapChat ile rekabete girmişti.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Haksız rekabet yarışında olan SnapChat, geçtiğimiz yıllarda Facebook ile yaşadığı sorunlar neticesinde hukuki yollara başvurdu.

facebook-vs-snapchat

Neden Rekabet Büyüdü?

Facebook’un, hikayeler başta olmak üzere; fotoğraf paylaşım, mesajlaşma gibi birçok özelliği SnapChat uygulamasına benzer şekilde değiştirmesi ve bünyesindeki tüm uygulamalara bu özellikleri getirmesi dava sebebi olmuştu.

Şimdilerde ise Facebook, Threads adlı uygulama ile doğrudan SnapChat uygulamasına rakip olmayı hedeflediği çalışmalarına başladı.

Birçok özelliği, SnapChat uygulamasına benzer olacak Instagram Threads uygulamasının ilk amacı, kullanıcıları direkt mesajlaşmaya yönlendirmek. Ayrıca belli bir zaman dilimi içerisinde silinen fotoğraflar ve videolar ile -veri depolamayı genişletme amacıyla- daha çok paylaşım yapılmasını hedefliyor. Her özelliğini SnapChat‘e benzetmeyecek olan Instagram‘ın yeni yan uygulaması olarak karşımıza çıkan Threads’a ait benzersiz özellikler de bulunacak. İletişime geçebilmek için yakın arkadaşlar adı verilen özelliğin kullanılması gerekiyor. Sohbet etmek istediğiniz kişiyi yakın arkadaşlar listesine eklemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede Facebook, kişiler arasındaki önem sırasını da kavrayabilecek ve görüntüleme sırasını ona göre yapacak.

Şimdilik ücretsiz olacağı ve kâr amacı gütmeyeceği bilgisini aktaran yetkililer, ileride bu durumun değişebileceğinin de altını çizdi.

instagram-threads

Threads, SnapChat İçin Yeni Rakip!

Threads uygulaması da SnapChat gibi, uygulama açıldığında doğrudan kamera erişimi sağlayacak. Filtreetiket gibi özelliklerin ise ekrana birkaç dokunma ile yapılabileceğini belirten şirket kullanımı kolay bir uygulama olacağını belirtti. Ayrıca fotoğraf deklanşörüne istediğiniz kişileri tanımlayarak aynı anda birden fazla kişiye dilediğiniz fotoğraf veya videoları atabileceksiniz. Uygulamayı kullanmaya başlayanların, SnapChat benzeri arayüze sahip olduğu için zorlanmayacaklarını belirten firma daha çok kullanıcı kazanabilmek için rekabet ortamını kızıştırmaya devam ediyor.

Uygulama; konum paylaşım özelliği ile birlikte konuma kısa açıklamalar da eklemenize imkan tanıyacak. Google Haritalar uygulamasına benzer şekilde GPS konumuzunu takip ederek bu özelliğin kullanılmasını sağlayan şirket, konumunuzu tam olarak paylaşmayacak. Genç yaştaki kesimin SnapChat uygulamasını kullandığını açıklayan PEW, Amerika’da 18-24 yaş arasındaki insanların %73 istatistiği ile SnapChat kullandığını belirtti. Yeni uygulama ile birlikte kullanıcı sayısını ve kullanım oranını arttırmayı planlayan şirketin ileride yapacağı hamleler şimdiden konuşulmaya başlandı.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.
Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Oyun

İstila, ilk Türk yapımı hayatta kalma oyunu ile amansız bir mücadeleye giriyoruz. Günümüzün en popüler oyunlarının konusu bildiğiniz üzere hayatta kalmak. İstila ile bizlerde...

Genel

Teknolojinin gelişmesi ile kullanıcıların ihtiyaçları her geçen gün değişiyor ancak uzun süredir değişmeyen yegane ihtiyaç cihazların batarya ömrü. Purdue Üniversitesi araştırma ekibi bataryaların şarj hızı ve...

Otomobil

Projenin planlandığı gibi ilerlediğini, 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında yerli otomobil i yollarda görebileceğimizi belirtti. Varank,...

Genel

Harita Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen çevrim içi harita uygulaması Atlas artık kullanıma hazır. Türkiye ve Dünya bölgelerini Google maps ve Yandex haritalar gibi gösterebilen...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.