Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Hindistan’ın insansı robotu Vyommitra uzaya yollanacak

Hindistan, uzayla olan ilgisini ve uzaydaki görevlerini gün geçtikçe geliştiriyor. Uzay konusunda hız kesmeyen Hindistan tarafından geliştirilen ve Vyommitra adı verilen ilk insansı robot 2020 ve 2021 yıllarında uzaya çıkacak.

Robotun kelime anlamı Sanskritçe’den geliyor. Vyommitra isimli robot “uzay” ve “arkadaş” anlamına gelen kelimelerin birleşmesinden oluşuyor. Kadın şeklinde tasarlanan bu robot, Hindistan Uzay Araştırmaları Kurumu’ndan (ISRO) yapılan açıklamaya göre insanlı görevler öncesi uzaya gönderilecek ve uzayın, insan vücudunda yarattığı etkilerin incelenmesini sağlayacak. Bunun yanı sıra robotun kendi ifadelerine göre;uzay araçlarındaki çevresel ve yaşamsal destek sistemlerini izleme ve astronotlarla konuşma gibi yeteneklere de sahip olacak.

Vyommitra

Vyommitra Uzayda Ne Yapacak?

Robotun geliştirici isimlerinden ISRO başkanı K Sivan, basına tanıtım konuşmasında ” Vyommitra, insanların uzay ortamındaki hareketlerini simüle edecek. Sistemin işleyişini de kontrol edecek olan robotun bizlere vereceği bilgiler, uçuşu yapan gerçek bir insanınkiyle aynı olacak. ” ifadelerini kullandı.

Vyommitra’nın kendini tanıtım konuşması

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.