Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

DAG Teleskobunun Fabrika Testlerine Başlandı

Türkiye’nin 2023 Vizyon Projeleri’nden olan Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) ile ilgili projede yer alan DAG Teleskobu fabrika testlerine başladı.

Işık Üniversitesi OPAM ( Optomekatronik Uygulama ve Araştırma Merkezi ) tarafından tasarlanan ve Adaptif Optik ve Derotator sistemleri üretilen, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile birlikte Atatürk Üniversitesi‘nin de desteğiyle yürütülen DAG Teleskobunun fabrika testleri İtalya – Lecco’da, Türkiye’den giden teknik ekibin gözetiminde gerçekleştirilmeye başladı.

dag teleskop rapor

Ülkemizde uzay yatırımlarının artması ve 2023 vizyonu ile “yerli ve milli” adımlar atılması neticesinde; Atatürk Üniversitesi’nin uzay konusundaki en büyük altyapı yatırımı olan DAG’ın 26 Ekim’e kadar devam edecek teleskop test programı; İtalya – Lecco’daki tesislerde, Atatürk Üniversitesi bünyesindeki ATASAM ve DAG Teknik Ekibi, AMOS (Belçika) ve EIE (İtalya) Teknik Ekipleri ile teleskobun mekanik ve optik tasarımını yapan Işık Üniversitesi OPAM Teknik Ekibi tarafından birlikte gerçekleştiriliyor.

dag teleskopu ve ekip

DAG Teleskobu İçin Testlere Tam Hız Başlandı !

Yerli DAG Teleskopu ile ilgili yapılan testler kapsamında; malzeme, mekanik, elektrik, elektronik, hareket, titreşim, alıcı, yazılım, kontrol sistemi, takip, ısı ve benzeri fonksiyon ve performans testleri farklı senaryolar ve opsiyonlarla tekrarlanan hassas ölçümler yapılıyor ve rapor ediliyor.

Yapılan testler için uzman bir ekip çalışıyor. ATASAM ve farklı kurumlardan, konusunda uzman kişilerden oluşturulan ekipte Işık Üniversitesi OPAM adına Prof. Dr. Mehmet Demirkol, OPAM Md. Dr. Öğr. Üyesi Onur Keskin, Dr. Öğr. Üyesi Erkin Dinçmen ve Uzm. Müh. Ali Cem Ünal da yer alıyor.

dag teleskop ekibi

Testlerin bitmesinin ardından daha sonra teleskop bulunduğu fabrikada sökülerek belirli periyotlarla Erzurum’a getirilecek ve 2020 yılı itibariyle öncelikle DAG yerleşkesine taşınarak esas yerinde kurulum çalışmaları başlayacak.

Diğer haberlerimizden haberdar olmak için bizi takip etmeyi unutmayın!

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Oyun

İstila, ilk Türk yapımı hayatta kalma oyunu ile amansız bir mücadeleye giriyoruz. Günümüzün en popüler oyunlarının konusu bildiğiniz üzere hayatta kalmak. İstila ile bizlerde...

Genel

Teknolojinin gelişmesi ile kullanıcıların ihtiyaçları her geçen gün değişiyor ancak uzun süredir değişmeyen yegane ihtiyaç cihazların batarya ömrü. Purdue Üniversitesi araştırma ekibi bataryaların şarj hızı ve...

Otomobil

Projenin planlandığı gibi ilerlediğini, 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında yerli otomobil i yollarda görebileceğimizi belirtti. Varank,...

Genel

Harita Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen çevrim içi harita uygulaması Atlas artık kullanıma hazır. Türkiye ve Dünya bölgelerini Google maps ve Yandex haritalar gibi gösterebilen...

Reklam

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.