Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Corona Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Dünyanın dört bir yanındaki halk sağlığı uzmanları, Aralık başında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüsü anlamak,gözlemlemek ve virüsün yayılmasını önlemek için uğraşıyorlar.

Virüs Nereden Geldi?

Aralık ayının sonunda, Çin halk sağlığı yetkilileri Dünya Sağlık Örgütü’ne bir sorun yaşadıklarını bildirdi: bilinmeyen, yeni bir virüs Wuhan şehrinde pnömoni benzeri hastalıklara neden oluyordu. Hızla bunun bir corona virüs olduğunu ve Wuhan’ın içinden ve dışına hızla yayıldığını belirlediler.

Corona virüsler her türlü hayvanda görülebilir ve bazen insanları enfekte edebilecek formlara dönüşebilir. Yüzyılın başından bu yana, diğer iki corona virüs insanlara sıçradı ve 2002’de SARS salgınına ve 2012’de MERS salgınına neden oldu.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Virüsün köken aldığı hayvan türü net olmamakla birlikte, Çin’deki bir araştırmacı ekibi, virüsün genetik koduna dayanan yılanlardan geldiğini iddia eden bir rapor yayınladı. Ancak bilim adamları bu sonuca çok şüpheyle bakıyorlardı. Yapılan başka bir araştırma sonucunda, yeni virüsün genetik dizisinin yarasalarda bulunan bir corona virüs ile yüzde 96 özdeş olduğu belirlendi. Çalışmalar sonucu hem SARS hem de MERS salgınının yarasalardan kaynaklandığı belirtildi.

Corona Virüsü Haritası!

ABD’li araştırmacılar tarafından oluşturulan haritada nerede ve kaç vaka bildirildiğini görebilirsiniz. Şimdiye kadar yaklaşık 2.000 doğrulanmış vaka ve 56 ölüm bildirilmiş durumda. Bildirilen hasta insanların çoğu Çin başta olmak üzere Güney Kore, Japonya, Tayvan, Tayland, Makao, Hong Kong, Avustralya, Singapur, Vietnam, Fransa ve ABD‘yi kapsıyor.

Corona virüsünün yayılma haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Çin, Virüsü Nasıl Durdurmaya Çalışıyor?

22 Ocak’ta Wuhan’daki yetkililer, 11 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan şehirdeki tüm ulaşım araçlarını kapattı. Ayrıca şehir içi ve dışındaki tüm uçuş ve trenler de iptal edildi. New York Times’a göre, toplam 46 milyon kişiye ev sahipliği yapan on beş şehir de kilitlendi. Salgının kontrol altına alınmasını ve yayılmasını önlemek için alınan bu kararı Dünya Sağlık Örgütü genel müdürünün desteklediği belirtildi.

Diğer yetkililer bu kararın etkili olup olmayacağından emin değiller. Zira DSÖ’nün Çin temsilcisi Gauden Galea, ” 11 milyon kişiyi bir şehirde bulundurmaya çalışmak, daha önce hiç denenmemiş bir karar. Şu an için bu kararın işe yarayıp yaramayacağını söyleyemeyiz.” açıklamalarında bulundu.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.
Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Oyun

İstila, ilk Türk yapımı hayatta kalma oyunu ile amansız bir mücadeleye giriyoruz. Günümüzün en popüler oyunlarının konusu bildiğiniz üzere hayatta kalmak. İstila ile bizlerde...

Genel

Teknolojinin gelişmesi ile kullanıcıların ihtiyaçları her geçen gün değişiyor ancak uzun süredir değişmeyen yegane ihtiyaç cihazların batarya ömrü. Purdue Üniversitesi araştırma ekibi bataryaların şarj hızı ve...

Otomobil

Projenin planlandığı gibi ilerlediğini, 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında yerli otomobil i yollarda görebileceğimizi belirtti. Varank,...

Genel

Harita Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen çevrim içi harita uygulaması Atlas artık kullanıma hazır. Türkiye ve Dünya bölgelerini Google maps ve Yandex haritalar gibi gösterebilen...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.