Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Corona Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Dünyanın dört bir yanındaki halk sağlığı uzmanları, Aralık başında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan corona virüsü anlamak,gözlemlemek ve virüsün yayılmasını önlemek için uğraşıyorlar.

Virüs Nereden Geldi?

Aralık ayının sonunda, Çin halk sağlığı yetkilileri Dünya Sağlık Örgütü’ne bir sorun yaşadıklarını bildirdi: bilinmeyen, yeni bir virüs Wuhan şehrinde pnömoni benzeri hastalıklara neden oluyordu. Hızla bunun bir corona virüs olduğunu ve Wuhan’ın içinden ve dışına hızla yayıldığını belirlediler.

Corona virüsler her türlü hayvanda görülebilir ve bazen insanları enfekte edebilecek formlara dönüşebilir. Yüzyılın başından bu yana, diğer iki corona virüs insanlara sıçradı ve 2002’de SARS salgınına ve 2012’de MERS salgınına neden oldu.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Virüsün köken aldığı hayvan türü net olmamakla birlikte, Çin’deki bir araştırmacı ekibi, virüsün genetik koduna dayanan yılanlardan geldiğini iddia eden bir rapor yayınladı. Ancak bilim adamları bu sonuca çok şüpheyle bakıyorlardı. Yapılan başka bir araştırma sonucunda, yeni virüsün genetik dizisinin yarasalarda bulunan bir corona virüs ile yüzde 96 özdeş olduğu belirlendi. Çalışmalar sonucu hem SARS hem de MERS salgınının yarasalardan kaynaklandığı belirtildi.

Corona Virüsü Haritası!

ABD’li araştırmacılar tarafından oluşturulan haritada nerede ve kaç vaka bildirildiğini görebilirsiniz. Şimdiye kadar yaklaşık 2.000 doğrulanmış vaka ve 56 ölüm bildirilmiş durumda. Bildirilen hasta insanların çoğu Çin başta olmak üzere Güney Kore, Japonya, Tayvan, Tayland, Makao, Hong Kong, Avustralya, Singapur, Vietnam, Fransa ve ABD‘yi kapsıyor.

Corona virüsünün yayılma haritasına buradan ulaşabilirsiniz.

Çin, Virüsü Nasıl Durdurmaya Çalışıyor?

22 Ocak’ta Wuhan’daki yetkililer, 11 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan şehirdeki tüm ulaşım araçlarını kapattı. Ayrıca şehir içi ve dışındaki tüm uçuş ve trenler de iptal edildi. New York Times’a göre, toplam 46 milyon kişiye ev sahipliği yapan on beş şehir de kilitlendi. Salgının kontrol altına alınmasını ve yayılmasını önlemek için alınan bu kararı Dünya Sağlık Örgütü genel müdürünün desteklediği belirtildi.

Diğer yetkililer bu kararın etkili olup olmayacağından emin değiller. Zira DSÖ’nün Çin temsilcisi Gauden Galea, ” 11 milyon kişiyi bir şehirde bulundurmaya çalışmak, daha önce hiç denenmemiş bir karar. Şu an için bu kararın işe yarayıp yaramayacağını söyleyemeyiz.” açıklamalarında bulundu.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız Oturum aç

Bir cevap bırakın

Benzer İçerikler

Mobil

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar Uygulaması, Android ve IOS kullanıcıları için yayınlandı. Bu uygulama ile online olarak, güncel veriler esas alınarak...

Genel

Bir çok şirket hali hazırda uzun bir süredir video konferans yazılımlarını kullanıyorlar ve Koronavirüs nedeniyle evden çalışmaların arttığı şu günlerde bu sürece çok kolay...

Genel

Samsung Electronics Türkiye, sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş üstü vatandaşların cep telefonlarını evlerinden alıp onarımlarını yapmak için ücretsiz kurye hizmetini hayata geçirdi. Türkiye’de...

Genel

Kaspersky güvenlik teknolojilerinin açıkladığı verilere göre siber saldırganlar, tehlike saçan coronavirüs ünün internetteki popülaritesini kullanarak kötü amaçlı girişimlerini arttırıyor. Saldırganlar, internette coronavirüsünden korunma yollarını...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.