Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

BTK’dan Sosyal Medya’ya Uyarı Geldi!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 19 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili “BTK” sosyal medyada yalan haber yapanlar ve provoke edenlere karşı önlem alınacağını bildirdi. 

Daha 1.haftasında bile Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal mecralarda büyük yer edinen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan uyarı geldi. Yalan haber ve kışkırtıcı söylemlerde bulunan kişilere karşı müdahele edilmeye başlandı. BTK, bu paylaşımları yapanların kullanıcı adları ve IP adreslerini tespit edip başsavcılığa sevk ediyor. Aynı şekilde Başbakanlık’ta , Twitter, Facebook ve Youtube gibi yerlerde bu tür paylaşımlara erişim engeli veriyor.

Twitter, Facebook ve Youtube gibi büyük sosyal mecraları uyaran BTK, bu içeriklerin kaldırılmasını ve erişimin o IP’lerden engellenmesini istiyor. Aynı zamanda bununla birlikte zararlı içerikleri paylaşanların IP adreslerini doğrudan BTK’nın istediği de bildirildi.

Duruma ilişkin açıklama yapan BTK yetkilisi “Zararlı, sakıncalı, yalan, manipülatif içerikler hemen kaldırılmazsa geniş kitlelere yayılmasının önüne geçmekte geç kalınabiliyor. Bu nedenle çok hızlı ve proaktif davranıyoruz” dedi.

Yalan içeriklerin ve sınır bölgelerde ki sivil halkın manipüle haberlerle kışkırtılmasını engellemek için BTK’dan erişim engellense de VPN ile girilebildiği için, BTK yetkilileri direkt olarak bu sitelerin yönetimi ile irtibata geçip zararlı içeriklerin kaldırılması konusunda uyardı.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Bunun yanı sıra bir diğer olarak da harekatın anlık bilgilerinin geldiği ve takip edildiği Liveuamap.com‘a mobil ve bilgisayar platformlarından erişim engeli geldi. iOS ve Android dışında diğer işletim sistemlerinden de siteye erişim sağlanamıyor.

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Genel

Son yıllarda adını Fortnite ile duyurmuş, kısa zamanda Steam’in en büyük rakibi haline gelmiş Epic Games Store, bahar indirimlerine başladı. Her hafta, her ay...

Genel

Dünyanın sayılı üretici markalarından olan ADATA, yüksek performanslı DRAM modülü, NAND Flash depolama birimleri ve mobil aksesuar ürünleri üretiyor. Aynı zamanda ADATA Technology, XPG...

Otomobil

Tesla Motors CEO’su Elon Musk İlk Mağazayı Açıkladı! Bu kanıya Elon Musk’ın şahsi web sitesi üzerinden ve LinkedIn üzerinden verdiği iş ilanları aracılığı ile...

Mobil

2018 yılının başından beri Instagram’a gelmesi bekenen “görüntülü konuşma” özelliği dün yapılan konferans ile tanıtıldı ardından  aktif hale geldi. Geldi gelmesine de insanlar nasıl...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.