Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

BTK’dan Sosyal Medya’ya Uyarı Geldi!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 19 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili “BTK” sosyal medyada yalan haber yapanlar ve provoke edenlere karşı önlem alınacağını bildirdi. 

Daha 1.haftasında bile Twitter, Facebook ve Youtube gibi sosyal mecralarda büyük yer edinen Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan uyarı geldi. Yalan haber ve kışkırtıcı söylemlerde bulunan kişilere karşı müdahele edilmeye başlandı. BTK, bu paylaşımları yapanların kullanıcı adları ve IP adreslerini tespit edip başsavcılığa sevk ediyor. Aynı şekilde Başbakanlık’ta , Twitter, Facebook ve Youtube gibi yerlerde bu tür paylaşımlara erişim engeli veriyor.

Twitter, Facebook ve Youtube gibi büyük sosyal mecraları uyaran BTK, bu içeriklerin kaldırılmasını ve erişimin o IP’lerden engellenmesini istiyor. Aynı zamanda bununla birlikte zararlı içerikleri paylaşanların IP adreslerini doğrudan BTK’nın istediği de bildirildi.

Duruma ilişkin açıklama yapan BTK yetkilisi “Zararlı, sakıncalı, yalan, manipülatif içerikler hemen kaldırılmazsa geniş kitlelere yayılmasının önüne geçmekte geç kalınabiliyor. Bu nedenle çok hızlı ve proaktif davranıyoruz” dedi.

Yalan içeriklerin ve sınır bölgelerde ki sivil halkın manipüle haberlerle kışkırtılmasını engellemek için BTK’dan erişim engellense de VPN ile girilebildiği için, BTK yetkilileri direkt olarak bu sitelerin yönetimi ile irtibata geçip zararlı içeriklerin kaldırılması konusunda uyardı.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Bunun yanı sıra bir diğer olarak da harekatın anlık bilgilerinin geldiği ve takip edildiği Liveuamap.com‘a mobil ve bilgisayar platformlarından erişim engeli geldi. iOS ve Android dışında diğer işletim sistemlerinden de siteye erişim sağlanamıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Oyun

İstila, ilk Türk yapımı hayatta kalma oyunu ile amansız bir mücadeleye giriyoruz. Günümüzün en popüler oyunlarının konusu bildiğiniz üzere hayatta kalmak. İstila ile bizlerde...

Genel

Teknolojinin gelişmesi ile kullanıcıların ihtiyaçları her geçen gün değişiyor ancak uzun süredir değişmeyen yegane ihtiyaç cihazların batarya ömrü. Purdue Üniversitesi araştırma ekibi bataryaların şarj hızı ve...

Otomobil

Projenin planlandığı gibi ilerlediğini, 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında yerli otomobil i yollarda görebileceğimizi belirtti. Varank,...

Genel

Harita Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen çevrim içi harita uygulaması Atlas artık kullanıma hazır. Türkiye ve Dünya bölgelerini Google maps ve Yandex haritalar gibi gösterebilen...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.