Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Akıllı Telefonlarda SAR Değeri Nedir?

Artık hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen ve herkesin elinde bulunan akıllı telefonların yaydığı radyasyon değeri nedir ve bize ne tür zararlar verebilir?

Günümüzde telefon sektöründeki rekabet arttıkça, markalar daha güçlü daha hızlı ve yeni cihazları piyasaya sunuyor. Cihazların hızının ve özelliklerinin artması telefonlardaki SAR değerini de arttırıyor.

Aslında her elektronik cihazda bulunan SAR değeri dediğimiz olay cihazın ortama yaydığı radyasyonun potansiyeli. Telefon alırken dikkat ettiğimiz kamera, bellek, işlemci, batarya değeri derken sağlığımızı etkileyen SAR değerini göz önünde bulundurmayı unutuyoruz.

Dünya Standartlarına Göre Sar Değeri Ne Olmalıdır ?

Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı anlamına gelen yani kısaca SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını simgeliyor.

Bir diğer açıklamayla SAR, bilimsel olarak da insan vücudu tarafından absorbe edilen elektro-manyetikradyasyon oranı anlamına geliyor. Yani vücut ısısını yükseltme özelliği gösteriyor. Belli bir noktadan sonra vücut bu ısınmadan zarar görmeye başlıyor.

SAR değerinin ölçümü genellikle 100 kHz ve 10 Ghz aralığında bulunan alanlarda yapılıyor. Bu alan içinde yapılan ölçümler telefonlardan yayılan sinyal aralığına işaret ediyor. SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerler ile ölçülüyor. Ölçüm birimi olarak W / Kg kullanılıyor. Ölçümler ABD ve Avrupa’daki ölçüm şartlarına göre değişiklik gösteriyor.

ABD‘de 1 gram başına ölçüm yapılıyor ve onaylanıyor. Bu şartlar altında Amerika Federal İletişim Komisyonu tarafından, cep telefonlarında izin verilen SAR oranı, 1.6 W/Kg olarak belirlenmiş.

Aynı durumda ise Avrupa‘da testler 10 gramlık doku başına düşen oran ile belirleniyor. Avrupa’daki SAR değeri ise 2 W /Kg olarak telefonların satışına izin veriliyor.

Kısacası bu ölçüt değerleri bu iki ayrı bölge için farklılık gösteriyor. Buna göre Avrupa standartlarında izin verilen telefonların SAR değeri ABD değerlerine göre daha düşük.

Yüksek SAR Değerine Sahip Cihazların Olumsuz Etkileri (24 saat içinde)

Görüş alanında daralma
Kalp rahatsızlıkları
Kalp pilinin bozulma riski
Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski
Yoğun stres ve yorgunluk hissi
Kalıcı işitme bozuklukları
Konsantrasyon ve dikkat bozulması.
Embriyo gelişiminin zarar görmesi
Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma
Kadınlarda düşük riskinin artması
İşitmede geçici aksaklıklar oluşması
Kan hücrelerinin bozulması
Bas ağrıları ve sersemleme
Bağışıklık sisteminin bozulması

Uzun Vadede Yüksek SAR Değerinin Olumsuz Etkileri (10 yıl içinde)

Yüksek tansiyon
Genetik yapının bozulması
Sperm sayısının azalması
Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri
Cilt kanseri
Kan beyin bariyerinin zedelenmesi

Özellikle çift sim kart özelliği olan cihazlarda SAR değerleri çok çok yüksek seviyelerde bulunuyor. Açıklayacak olursak iki tane telefonu yanınızda taşırken aynı anda ikisini kafanızın yanına getirip konuşmuyorsunuz. Fakat çift SIM kartlı modellere sahip telefonla konuştuğunuz zaman iki bağlantının radyasyonu sizin beyninize gitmekte ve bu da beyin fonksiyonlarına ciddi hasar vermekte.

Gadgets Now’a Göre Güncel Android Telefonların Radyasyon Değerleri !

Samsung Galaxy Note 8
Baş: 0,173 W/Kg
Vücut: 1,290 W/Kg

Samsung Galaxy M10
Baş: 0,237 W/Kg
Vücut: 1,532 W/kg

Nokia 7.1
Baş: 0.260 W/kg
Vücut: 1,740 W/kg

Huawei P30 Pro
Baş: 0,640 W/kg
Vücut: 0,990 W/kg

Galaxy S10+
Baş: 0,411 W/kg
Vücut: 1,040 W/kg

Samsung Galaxy Note9
Baş: 0,381 W/Kg
Vücut: 1,509 W/Kg

Huawei Mate 20 Pro
Baş: 0,400 W/kg
Vücut: 0,960 W/kg

Güncel liste bu şekilde. (Sıralamada Avrupa / Baş – Kafa bölgesi değerler kullanılmıştır.)

Son olarak basit ama önemli uyarıları yapmakta fayda görüyoruz.

– Akıllı telefonla bir yeri ararken, numarayı ilk çevirişte telefonu kulağınıza dayamayın. 

– Telefonla konuşurken kulaklık kullanmaya özen gösterin

– Bu sıralama, genel olarak üst seviye telefonlar gözetilerek yapılmıştır. Aralarda çok daha farklı modeller bulunabilir.

Diğer haberlerimize daha hızlı ulaşmak için bizi takip etmeyi unutmayın!

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Oyun

İstila, ilk Türk yapımı hayatta kalma oyunu ile amansız bir mücadeleye giriyoruz. Günümüzün en popüler oyunlarının konusu bildiğiniz üzere hayatta kalmak. İstila ile bizlerde...

Genel

Teknolojinin gelişmesi ile kullanıcıların ihtiyaçları her geçen gün değişiyor ancak uzun süredir değişmeyen yegane ihtiyaç cihazların batarya ömrü. Purdue Üniversitesi araştırma ekibi bataryaların şarj hızı ve...

Otomobil

Projenin planlandığı gibi ilerlediğini, 2019 yılı sonunda bir prototip ortaya çıkaracaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2022 yılında yerli otomobil i yollarda görebileceğimizi belirtti. Varank,...

Genel

Harita Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen çevrim içi harita uygulaması Atlas artık kullanıma hazır. Türkiye ve Dünya bölgelerini Google maps ve Yandex haritalar gibi gösterebilen...

Reklam

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.