Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Genel

Adil Kullanım Kotası 3 Katına Çıkıyor!

Uzun zamandır uğraş verilen ‘Adil Kullanım Kotası’ üzerinde bugün biz internet kullanıcılarını sevindirecek haber geldi. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ile yapılan görüşmelerde Adil Kullanım Kotası’nın 3 katına çıkarılacağı kabul edildi. Gelin hep birlikte haberimizin detaylarına göz atalım.
adil-kullanım-kotası
Adil Kullanım Kotası Nedir?
Adil kullanım kotası adını verdiğimiz sistem aslında kotasız olarak belirtilen internetlere alttan alta sınır getirme çabasıdır.Günümüz oyunlarına bakacak olursak minimum 5-10 GB dan aşağıya oyun bulmak mümkün değil. Haliyle 50 GB AKK olanların vay haline. İşte bu durum karşısında internet yapısının üzerindeki yükü hafifletmek için böyle bir sistem oluşturuldu, adına da adil kullanım kotası dendi. Oluşturulurken arkasında gösterilen amaç şuydu: çok fazla internet kullananların aşırı yükünü engelleyelim, bu yük diğer kişileri etkilemesin. Bir kullanıcı ay içerisinde belirlenen (genellikle 50-100 GB) miktarı aştığı takdirde müthiş bir hız düşüşü ile karşılaşıyor. Örneğin 8 Mbps hıza sahip olan bir kullanıcı aylık limitini aştığında interneti 3 Mbps hıza düşürülüyor. Buda biz internet kullanıcılarının baş belası haline gelmiş bulunuyor.
akk-kota-imza-kampanyasi
Adil Kullanım Kotası 3 Katına Çıkıyor!
Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda Change.org üzerinden başlatılan kampanya bir sürü ses getirmişti. Bunun üzerine BTK bu soruna bir çözüm aramaya başladı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan BTK 2016 yeni iş planındaki şu madde internet kullanıcılarının dikkatini çekti.
“Yaşanan teknolojik gelişmeler ve artan tüketici talepleri göz önünde bulundurulduğunda sabit ve mobil internet erişimlerinde uygulanmakta olan Adil Kullanım Kotası sonrası hızın iyileştirmesi ve tüketicilere karşı şeffaflığın arttırılması amaçlanmaktadır.”
Bu da demek oluyor ki sizleri bir süre daha memnun etmeye çalışacağız. Malesef ki ‘Adil Kullanım Kotası’ kalkmadığı takdirde bu sorunun ortadan kalkacağına canı gönülden inanamıyorum.
Peki şimdi ne olacak ?
Örnek verecek olursak 50-75 GB sınırı olan bir kimsenin yeni düzenleme ile 150 GB‘a kadar çıkabileceğini tahmin ediyoruz. BTK 2016 iş planında bu projenin hayata geçirilme tarihi 18 Ağustos 2016 olarak belirlenmiş durumda. Son olarak tekrardan demeden geçemeyeceğim. Ne yaparlarsa yapsınlar AKK kalkmadan kullanıcıları memnun etmeleri mümkün olmayacaktır!

Güzel yarınların kapısını aralayabilmek, ülkece teknolojiyi doğru kullanabilmek adına bu projeyi hayata geçiren ve ayakta tutmaya çalışan kişiyim.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Genel

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 19 Ocak’ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili “BTK” sosyal medyada yalan haber yapanlar ve provoke edenlere karşı önlem alınacağını...

İnternet

Türkiye’ de internet bildiğiniz üzere Sınırsız ve Kotasız adı altından adlandırdığımız paketleri bir çoğumuz kullanıyoruz ve faiş fiyatlar ödüyoruz. Fakat birçoğumuz biliyoruz ki biz...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.