Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Gelecek Teknolojileri

Rusyanın İnsansı Robotu Fedor Geri Döndü!

Rusya’nın uzaya gönderdiği ilk insansı robot olan FEDOR, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) Dünya’ya dönüş yaptı. FEDOR, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’ne başarıyla iniş yaptı.

Rusya’nın uzaya gönderdiği ilk insansı robot olan FEDOR, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (UUİ) Dünya’ya dönüş yaptı. FEDOR, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’ne başarıyla iniş yaptı.

Roscosmos’un Twitter’dan yaptığı açıklamaya göre, ”UUİ’deki görevlerini tamamlayan insansı robot FEDOR, yeryüzüne geri döndü” dedi.

(UUİ’de FEDOR)

Açıklamada “SkybotF850’yi taşıyan Soyuz MS14 uzay aracı başarıyla iniş yaptı. Tüm iniş faaliyetleri beklendiği gibi gerçekleşti.” ifadeleri de kullanıldı. 

Test Aşamasında çekilmiş bir fotoğraf. (FEDOR)

Rusya Savaşçı Robotlar istiyor.

Kozmonotların hareketlerinin yanı sıra Dünya’dan uzaktan kumanda ile davranışları kopyalayabilen insansı robot FEDOR, 1.80 metre uzunluğunda ve 160 kilogram ağırlığında, ayrıca şişe açmak gibi geliştirdiği yeni özelliklerinin paylaşıldığı bir Instagram ve Twitter hesabı da var. UUİ’de de çok düşük yerçekimli ortamda el becerileri test edildi. Diğer Testlerden en dikkat çekeni ise silahlı atış eğitimi olmuştur. Dünya bunun özellikle yapılmasının Rusyanın gelecek için ”Savaşçı Robotlar” istediğini ve geliştirmek de kararlı olduğunun da bir işareti olarak görüyor.

Atış Denemesi. (FEDOR)

Uçuş öncesi ismi Skybot F850 olarak değiştirilen Fedor, 22 Ağustos’ta fırlatıldıktan beş gün sonra ikinci kenetlenme denemesi sonucu UUİ’ye inmiş ve dün de yörüngeden çıkartılmıştı.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Yazar

Teknoloji, Oyun ve Linux Dünyasına İlgi duyan, Özgür Yazılım ve Programlama ile ilgilenen Yazmayı ve Okumayı seven birisi, ÖYAKDER Derneği Toplumsal Üyesi Mozilla’da geliştirici, Tech Dergi’de 2019’dan beri yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.