Bizimle iletişime geçin

Merhaba, ne arıyorsun?

Gelecek Teknolojileri

Artan Drone Tehlikesi

Giderek gelişen teknoloji yepyeni ürünleri hayatımıza sokuyor. Her geçen gün artan drone kullanımı aynı şekilde artan uçuş tehlikelerine yol açıyor. Havaalanlarına yakın yerlerde yapılan uçuşlar Pilotların yeni korkulu rüyası oldu. Uzmanlarda drone’ ların uçak motoruna girmesi yada çarpması sonucunda drone’ da bulunan Lityumpolimer pillerin patlamasına yol açarak büyük bir faciaya yol açabileceğini söylüyor. Ayrıca drone’ ların yaydığı radyo dalgası da hava araçlarında frekans karşıklığına yol açabilerek pilot ve kulenin iletişimini kesebilir. Ha birde drone’ a bomba koyup patlatabilecek kişilerinde olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Sizler için atlatılan drone tehlikelerini bulabildiğimiz kadarıyla sıraladık.

19 Ocak 2015: Atatürk Havalimanı üzerinde insansız hava aracı uçurarak, fotoğraf ve görüntü çeken ve görüntüleri Youtube’a koyan Aspet Manukyan hakkında ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokma’ suçundan 6 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
24 Mart 2015: Atatürk Havalimanı’na iniş yapan bir uçağın pilotu, iniş yaklaşma hattında fotoğraf çeken uzaktan kumandalı bir cihaz gördü. Pilot durumu, hemen Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Merkezi’ne bildirdi. Pilot, kuleye “Piste göre bir mil, pist uzantısı tam yaklaşma hattı 250 (75 metre) ile 300 (90 metre) feet arasında bir tane uzaktan kumandalı fotoğraf çeken cihaz var” dedi.

 30 Mart 2015: THY uçağının pilotu, Atatürk Havalimanı Kontrol Kulesi ile bağlantı kurarak yanından drone geçtiğini söyledi. Cihazın Atatürk Havalimanının yakınında Ataköy’de bulunan hobi bahçelerinden uçurulduğu tespit edildi. Polis insansız hava aracını uçuran kişi ya da kişileri bulmak için geniş çaplı araştırma başlattı.
 11 Nisan 2015: Bir pilotun 330 metrelerde gördüğü kırmızı renkli bir drone’u rapor etmesi üzerine hava trafik kontrolörleri alarma geçti
 6 Mayıs 2015: Atatürk Havalimanı’na iniş için alçalan bir uçağın pilotu, iniş yaklaşma hattında uçurulan drone gördü.
20 Temmuz 2015: Varşova Havalimanı 33 pisti yaklaşma hattında meydana gelen olayda, Lufthansa’nın LH1614 sefer sayılı Münih’ten gelen uçağı 2500 feet yani yaklaşık 830 metre yükseklikteyken pilotlar önlerinde uçan bir drone gördüklerini kuleye bildirdi.

 

Yukarıdaki derlediğimiz geçirilen tehlikeler çeşitli kaynaklardan alıntı yapılmıştır.

Reklam. Okumaya devam etmek için kaydırın.

Güzel yarınların kapısını aralayabilmek, ülkece teknolojiyi doğru kullanabilmek adına bu projeyi hayata geçiren ve ayakta tutmaya çalışan kişiyim.

Yorum yapmak için tıklayın

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer İçerikler

Gelecek Teknolojileri

Matternet, İsviçre’ de Drone ile teslimat yapacak Matternet, drone ile teslimatı iyileştirmek için çalışan bir şirket. Matternet, İsviçre’ de drone yardımıyla teslimat yapmayı deneyecek ve...

Donanım

OnePlus’ın Drone’u Telefon piyasasına oldukça  güçlü bir şekilde katılan One Plus şimdi de farklı konularda ilerleme gösteriyor.Artık telefon üretmekten daha farklı bir hal almış...

Copyright © 2020 Tech Dergi. Vona Dijital Ajansı.